Jakie buty kupić na halę, a jakie na orlik?

Wybór butów do trenowania to najważniejsza decyzja w dobieraniu stroju sportowego. Dobre obuwie uchroni przed kontuzjami, a także wpłynie na osiągane wyniki sportowe. Buty do piłki nożnej różnią się od siebie wzorem, miękkością, użytą tkaniną, ale przede wszystkim rodzajem podeszwy, która musi zostać dopasowana do podłoża. Inny model będzie odpowiedni na zamkniętą halę, inny na trawiastą murawę, a jeszcze inny na orlik. Co jest na rynku i co wybrać?

Buty do piłki nożnej

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo zaawansowany model butów sportowych jest potrzebny. Na rynku istnieje bardzo szeroki zakres obuwia treningowego, które można rozróżnić po oznaczeniach: od amatorskiego (znak: „Club” lub „4”), przez półamatorskie („Academy”, „3”) i półprofesjonalne („Pro”, „2”), aż po w pełni profesjonalne („Elite”, „1”, „+”). Grając w piłkę nożną z przyjaciółmi raz w tygodniu, wystarczy postawić na te półamatorskie. Natomiast osoby trenujące, by osiągać konkretne wyniki w zawodach ligowych powinny zainwestować w buty profesjonalne do piłki nożnej!

Rozmiar obuwia sportowego musi być idealnie dobrany. Kupując online wystarczy zmierzyć stopę między piętą a dużym palcem i dopasować wynik do informacji na stronie sklepu. Trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego całość jest wykonana. Najczęściej spotykane są syntetyki albo sztuczne materiały z elementami naturalnej skóry. Są przewiewne, nie zmieniają kształtu nawet po intensywnych treningach oraz łatwo jest je wyczyścić. Takie buty do gry w piłkę nożną  charakteryzują się również lekkością, dzięki której można osiągnąć znacznie lepsze wyniki.

Buty do piłki nożnej muszą mieć również dopasowaną do powierzchni, na której będą się odbywać treningi, podeszwę. Szeroki wybór tego typu asortymentu zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, posiada sklep internetowy Sport Club z Chojnic. Jak je dobrać pod kątem planowanych treningów?

Buty na halę

Buty halowe do piłki nożnej, czyli tzw. halówki oznaczone są literami „IC”, „IN” lub „CT”. Już na pierwszy rzut oka widać, że ich podeszwa jest płaska i wykonana z zapewniającej przyczepność do podłoża gumy. Dzięki niej można uniknąć poślizgnięć, a tym samym niebezpiecznych dla zdrowia kontuzji.

Ważne jest, by podeszwa w środkowej części wypełniona była pianką amortyzującą. Zapewnia ona sprężystość podczas biegu. Pozwala również utrzymać równowagę i zmniejszyć obciążenie podczas intensywnego ruchu.

Co ciekawe, przy doborze halówek do piłki nożnej, należy zwrócić uwagę także na… kolor podeszwy. W kontakcie ze sztuczną nawierzchnią sali buty mogą zostawiać nieestetyczne, czarne ślady. Aby temu zapobiec, należy kupić obuwie z jasną podeszwą lub zainwestować w takie z systemem „non-marking”, chroniącym przed tym efektem.

Buty na murawę

Naturalna trawa to duże wyzwanie dla piłkarza. Nawierzchnia zmienia się w zależności od pogody, temperatury i pory roku. Nie jest w pełni stabilna i może ulec niszczeniu w trakcie gry. Z tych powodów tak ważne jest dobranie idealnych korków do piłki nożnej.

Buty na tego typu nawierzchnię, potocznie zwane korkami, różnią się od siebie między innymi sposobem mocowania długich wypustek. Mogą być one przytwierdzone na stałe, jak w butach typu lanki. Polecane są na każdą trawiastą nawierzchnię, również dla dzieci. Oznaczone są symbolem „FG”.

Druga technologia to metalowe wypustki, które można samodzielnie wkręcać. Obuwie z tym systemem to profesjonalne „wkrętówki”, oznaczone literami „SG”. Ze względów bezpieczeństwa nie stosuje się ich wśród zawodników z drużyn dziecięcych. 

Oba typy korków do grania w piłkę różnią się od siebie przede wszystkim ceną, ale też poziomem przyczepności. Im bardziej zaawansowane treningi i im wyższe oczekiwania, tym bardziej profesjonalne buty będą potrzebne.

Buty na orlik

Buty sportowe do piłki nożnej na orliki – tzw. turfy – to kolejny rodzaj obuwia sportowego. Boiska tego typu wyróżnia nawierzchnia ze sztucznej trawy lub tartanu (tworzywa poliuretanowego). Wymagają one więc innego rodzaju podeszwy, niż dwa poprzednie przypadki. Oznaczone są literami „HG”, „TF/TT” lub „AG”.

W przypadku tartanu profesjonalne halówki powinny być wystarczające. To boisko wymaga płaskiej, stabilnej podeszwy, która zapewnia amortyzację i stabilizację. Inaczej sprawa ma się ze sztuczną murawą. Na nią nie nadają się ani buty halowe, ani korki.

Buty do piłki nożnej – turfy – są idealne na sztuczną trawę, ale też np. suchą naturalną murawę czy nawierzchnię zmrożoną. Na podeszwie znajdują się krótkie wypustki o gęstym rozmieszczeniu. Dzięki nim ciężar ciała rozkłada się równomiernie, przy zachowaniu bezpieczeństwa przed poślizgnięciem się. Mimo dobrej przyczepności stopa jest odciążona i zmniejsza się ryzyko urazu. W każdym przypadku wybór obuwia jest kluczowy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i poprawić wyniki.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię