Jak wybrać idealne spodnie treningowe na różne treningi?

Jak wybrać spodnie treningowe?

Wybór spodni treningowych uzależniony jest przede wszystkim od dyscypliny. Inne potrzeby mają osoby ćwiczące jogę, inne biegające czy uprawiające fitness. Wybór jest szeroki, a oprócz rozmiaru trzeba zdecydować m.in. o długości spodni, ich opięciu i przede wszystkim materiale, z którego są zrobione. Kiedy najlepsze będą szorty, a kiedy legginsy? W czym powinni trenować piłkarze, a w czym bokserzy?

 

Tkanina

W ubraniach sportowych najważniejsza jest tkanina, z której zostały zrobione. To ona będzie decydowała o funkcjonalności, komforcie termicznym i trwałości spodenek do treningu. W przeciwieństwie do odzieży noszonej na co dzień, bawełna nie jest najlepszym wyborem. Nasiąka wodą i potem, niezbyt szybko wysycha oraz rozciąga się przy dużym wysiłku. Zwykłe bluzy czy spodnie dresowe sprawdzą się więc raczej w dzień regeneracji lub jako okrycie w drodze z siłowni do domu. W czym więc powinno się ćwiczyć?

Najczęściej polecanym przez ekspertów materiałem na ubrania sportowe jest poliester. Dobrze zaprojektowana odzież poliestrowa będzie rozciągać się we wszystkich kierunkach, wracając do poprzedniego stanu. Szybko odprowadzi pot ze skóry, równocześnie nie nasiąkając i nie schładzając jej.

Na treningi outdoorowe tkaniną pierwszego wyboru powinien być softshell. Kojarzony do tej pory wyłącznie z kurtkami, coraz częściej wykorzystywany jest do szycia chociażby szortów treningowych.

Fani aktywności wyczynowych mogą spotkać się z tzw. membranami sportowymi. Są hydrofobowe i oddychające. Na treningi zimowe polecana jest z kolei wełna merino, która jest delikatna dla skóry i równocześnie świetnie chroni przed odmrożeniami. W przypadku niektórych spodni treningowych może ona stanowić ich podszycie.

Krótkie czy długie?

To, co różni od siebie spodnie treningowe jest oczywiście ich długość. Mogą być zupełnie krótkie (tzw. szorty), do kolan, za kolano, długości nogawek 7/8 oraz całkowicie długie. Niektóre dyscypliny sportowe, takie jak boks, piłka nożna czy koszykówka mają określone wytyczne, jednak nie dotyczą one bezpośrednio treningów.

Największym atutem spodni poniżej kolan i dłuższych są ograniczenia otarć ud. Pojawiają się one u biegaczy oraz u trenujących sporty zespołowe, w których ta czynność jest wykonywana. Warto też zwrócić uwagę, jakie elementy pojawiają się podczas ćwiczeń najczęściej. Treningi na których się wielokrotnie klęka, wymagają spodni, które osłonią skórę w tym miejscu przed obiciem. Z kolei na te, które skupione są na rozwoju nóg i w których ważna jest obserwacja pracy mięśni powinno się wziąć model z jak najkrótszymi nogawkami. Również siatkarze preferują krótsze spodenki treningowe, dzięki którym tkanina nie łaskocze skóry na nogach.

Obcisłe czy szerokie?

Kobiety preferują zazwyczaj obcisłe nogawki, podczas gdy mężczyźni wolą te szerokie. Przyleganie tkaniny do skóry doskonale chroni przed otarciami naskórka. Materiał, który pozwala na pełne zakresy ruchu w takim przypadku to doskonały wybór na siłownię, fitness, jogę czy gimnastykę. Jedynym wyjątkiem są osoby, które mają problem z krążeniem – obcisłe ubrania mogą w tym wypadku powodować opuchnięcia lub odrętwienia.

Luźne nogawki mogą drażnić skórę, pogarszając wyniki sportowe, przy unoszeniu nóg pod kątem 90o zsuwać się i odsłaniać bieliznę, a nawet powodować zahaczenia butem o materiał. Z drugiej jednak strony świetnie sprawdzą się na treningach, na których dużo się skacze, tańczy lub podnosi nogi do wykopu. W takich sytuacjach ruchy nie mogą być skrępowane, czego nie zapewni najlepsza tkanina obcisłych spodni.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zalety obu opcji i nosić szerokie spodenki na obcisłe leginsy. Dzięki temu uniknie się obtarcia skóry, bez skrępowania związanego z takim fasonem ubrań!

Kieszenie i odblaski

Spodnie i spodenki treningowe, które można kupić przez Internet w sklepie sportowym online Sport-Club.pl, posiadają również dodatki, wpływające na ich funkcjonalność. Stawiając na treningi outdoorowe, warto wybrać modele posiadające odblaski na środku lub u dołu nogawki. Zapewnią one bezpieczeństwo podczas ćwiczeń wieczornych.

Ciekawą kwestią są kieszenie w tego typu spodniach. Przemieszczający się w nich telefon czy mp3 w przypadku większości treningów będą raczej irytowały. Z drugiej strony, np. podczas joggingu, takie przechowywanie może być niezbędne – i na pewno wygodniejsze, niż podskakująca torba-nerka. Trzeba zwrócić uwagę, żeby posiadały one zamek błyskawiczny, aby przedmioty nie wypadły w trakcie ruchu. Niektóre spodnie sportowe mają też szlufki, na które można zaczepić klucze na karabińczyku, co jest kolejną alternatywą.

Design

Projektanci spodni treningowych prześcigają się w najbardziej oryginalnych wzorach tkanin. Wszystko zależy oczywiście od gustu, jednak warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, związanych z kolorystyką. Białe stroje treningowe mogą żółknąć w miejscach najbardziej narażonych na pot. Takie plamy bardzo trudno sprać. Z kolei na czarnych materiałach nie widać ani wilgoci, ani brudu. Mokre plamy wychodzą na pierwszy plan również na jednobarwnych tkaninach. Dużo bardziej estetycznym rozwiązaniem będą więc geometryczne lub abstrakcyjne wzory.

Desing może być też motywujący. Spodnie treningowe, na które patrzenie sprawia przyjemność, mogą sprawiać, że chętniej będzie uczestniczyło się w ćwiczeniach!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię