7 rzeczy, które warto kupić, trenując piłkę nożną

Treningi piłki nożnej wymagają wyposażenia się w odpowiedni sprzęt i gadżety. Nie tylko poprawiają one wyniki, ale też przede wszystkim chronią przed kontuzjami, które mogą przerwać lub zahamować karierę sportową. Zapisując siebie lub dziecko na zajęcia, już od pierwszego dnia należy być dobrze przygotowanym. W co się zaopatrzyć, by treningi piłki nożnej były wydajne i bezpieczne?

 

Buty to podstawa

Najważniejszym elementem sportowego stroju podczas treningów piłki nożnej jest odpowiednie obuwie. Jak odnaleźć się w tak szerokim asortymencie? Oprócz kwestii takich, jak oznaczenia związane z profesjonalnością treningów (od „4”, czyli dla amatorów po „1” - w pełni profesjonalne), materiał, z którego są wykonane i oczywiście odpowiedni rozmiar, najistotniejsza jest podeszwa. Jej kształt związany jest z nawierzchnią, na której odbywają się treningi.

Buty do piłki nożnej dzielą się na halówki, korki i turfy. Ten pierwszy rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do ćwiczeń na salach zamkniętych. Gumowa podeszwa chroni od kontuzji związanych z przypadkowym poślizgnięciem się. Wewnętrzna pianka amortyzująca pozwala na lepszą sprężystość i poprawę szybkości. To obuwie może sprawdzić się również na orlikach z tartanową nawierzchnią.

Korki, czyli buty na naturalną murawę – powierzchnię trawiastą – dzielą się na lanki i „wkrętówki”. Te pierwsze posiadają wypustki przymocowane na stałe. Sprawdzą się podczas zajęć piłki nożnej u dzieci i na treningach amatorskich. Profesjonaliści korzystają z „wkrętówek”, posiadających metalowe wypustki wkręcane samodzielnie. Każdy z tych rodzajów zapewnia doskonałą przyczepność, zapewniając bezpieczeństwo.

Sztuczna trawa wymaga innego rodzaju obuwia. Turfy przypominają nieco korki, ale ich wypustki są krótsze i o gęstszym rozmieszczeniu. Odciążają one stopę i chronią przed poślizgnięciem. Warto poświęcić tym wyborom dużo uwagi i nie oszczędzać, ponieważ to najważniejsza inwestycja.

Bielizna sportowa

To, czego nie widać, ma duże znaczenie podczas treningów sportowych. Bielizna termoaktywna (chroniąca od zimna i ciepła związanego z poceniem się) i bielizna termiczna (idealna na treningi zimowe) jest sprzymierzeńcem i warto w nią zainwestować. Dzięki temu można uchronić się przed bolesnymi otarciami, odparzeniami, odmrożeniami, a równocześnie przed przegrzaniem i oziębieniem się skóry.

W kategorii bielizny mieszczą się majtki, skarpetki, topy pod koszulki, kalesony oraz skarpetki. Te ostatnie są najistotniejsze, ponieważ nawet najlepsze buty mogą nie uchronić przed obtarciami, jeśli skarpetki (w piłce nożnej nazywane getrami) będą przegrzewać stopy i podrażniać skórę, np. przez drapiące włókna lub zbytni ucisk.

Najważniejsza jest tkanina, z której uszyto bieliznę – zarówno getry, jak i majtki czy topy. Musi być trwała, nierozciągliwa, odporna na pranie. Dodatkowo powinna szybko wysychać i odprowadzać nadmiar wody. Nie będzie to więc naturalny materiał, taki jak bawełna, ale raczej np. poliester. Idealnie by było, gdyby posiadał właściwości bakteriobójcze - nie tylko niwelując brzydkie zapachy, ale też hamując nadkażenia!

Komfortowe ubranie

Odzież sportowa do trenowania piłki nożnej to przede wszystkim koszulka i spodenki, ale też bluza i długie dresy. Wszystkie te ubrania można znaleźć w Internecie w sklepie online Sport-Club.pl.  Kolorystyka oczywiście jest istotna, by móc zidentyfikować się z członkami swojej drużyny, jednak nie powinna być wysuwana na pierwszy plan!

Tak, jak w przypadku bielizny, najważniejszy jest komfort termiczny, na który wpływa przepuszczalność powietrza i szybkie odprowadzanie wilgoci. Również tutaj nie powinno się stawiać na rozciągliwą bawełnę. Ubrania sportowe rządzą się swoimi prawami, a nowoczesne, sztuczne tkaniny są sprzymierzeńcem wysokich wyników podczas treningów i zawodów.

Ochraniacze

Ochraniacze sportowe to świetny sposób na ochronę przed kontuzjami, stłuczeniami i otarciami. W sklepach można znaleźć ochraniacze na golenie, golenie i kostkę lub rękawy. Powinny posiadać elastyczne taśmy do zaczepiania.

Wybierając ochraniacze, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, najczęściej przypisany do wzrostu zawodnika oraz na wagę sprzętu. Im niższa – najlepiej około 40 gramów – tym mniej odczuwalne jest ich noszenie. Dzięki temu chronią, nie pływając na szybkość. Muszą być też twarde, ale z wnętrzem wypełnionym pianką, odprowadzającą wilgoć.

Jeśli żaden ochraniacz nie pasuje, rozwiązaniem są taśmy, zwane „tejpami piłkarskimi”. Pozwalają one przymocować sprzęt do kończyny w przypadku niestandardowych wymiarów zawodnika.

Torba sportowa

Dobra torba sportowa powinna po prostu wszystko zmieścić. Warto sprawdzić, ile miejsca zajmuje ubranie do ćwiczeń oraz na zmianę, ręcznik, klapki, kosmetyki, jedzenie i picie potreningowe. Jeśli na treningi musi być wzięta własna piłka, należy to uwzględnić.

Dla najmłodszych warto wybrać dobry sportowy plecak, którego noszenie nie wpłynie negatywnie na kręgosłup. Dojeżdżając na treningi autem, można postawić na torbę na ramieniu. Materiał powinien być wytrzymały oraz wodoodporny. Nie musi to być spory wydatek, ale też nie warto zupełnie oszczędzać, żeby torba szybko się nie rozpruła.

Coś dla bramkarzy

Nie tylko spodenki czy koszulka sportowa powinny znaleźć się w torbie bramkarza. Najistotniejsze są rękawice bramkarskie. Rozmiarówka od 3 aż do 12 pozwala na dopasowanie modelu do wielkości dłoni. Te z kolei mierzy się wszerz, przykładając miarkę do kłykci.

Warto zwrócić uwagę na piankę, która wypełnia rękawice. Jak w przypadku butów, miękkie będą dobre dla amatorów i na trawiastą murawę, twarde z kolei na tartan. Podczas ćwiczeń nie powinno się używać rękawic z domieszką lateksu, które są z kolei idealne na mecze.

Gadżety do własnego ogrodu

Sklep sportowy online to idealne miejsce, w którym można wyposażyć się w akcesoria treningowe. Przydadzą się one na przykład podczas treningów we własnym ogrodzie. Do tej kategorii należą m.in. reboundery, pachołki, różnego rodzaju płotki i tyczki czy przenośne bramki.

Najważniejsza jest jednak piłka. Nie trzeba w nią dużo inwestować – istotnym jest, by była dopasowana do wieku zawodników. Rozmiarem „3” charakteryzują się piłki dziecięce, „4” juniorskie, a „5” seniorskie. Te ostatnie są typowymi piłkami, spotykanymi podczas ligowych i międzynarodowych meczów.

Jakie buty kupić na halę, a jakie na orlika?

Wybór butów do trenowania to najważniejsza decyzja w dobieraniu stroju sportowego. Dobre obuwie uchroni przed kontuzjami, a także wpłynie na osiągane wyniki sportowe. Buty do piłki nożnej różnią się od siebie wzorem, miękkością, użytą tkaniną, ale przede wszystkim rodzajem podeszwy, która musi zostać dopasowana do podłoża. Inny model będzie odpowiedni na zamkniętą halę, inny na trawiastą murawę, a jeszcze inny na orlik. Co jest na rynku i co wybrać?

Buty do piłki nożnej

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo zaawansowany model butów sportowych jest potrzebny. Na rynku istnieje bardzo szeroki zakres obuwia treningowego, które można rozróżnić po oznaczeniach: od amatorskiego (znak: „Club” lub „4”), przez półamatorskie („Academy”, „3”) i półprofesjonalne („Pro”, „2”), aż po w pełni profesjonalne („Elite”, „1”, „+”). Grając w piłkę nożną z przyjaciółmi raz w tygodniu, wystarczy postawić na te półamatorskie. Natomiast osoby trenujące, by osiągać konkretne wyniki w zawodach ligowych powinny zainwestować w buty profesjonalne do piłki nożnej!

Rozmiar obuwia sportowego musi być idealnie dobrany. Kupując online wystarczy zmierzyć stopę między piętą a dużym palcem i dopasować wynik do informacji na stronie sklepu. Trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego całość jest wykonana. Najczęściej spotykane są syntetyki albo sztuczne materiały z elementami naturalnej skóry. Są przewiewne, nie zmieniają kształtu nawet po intensywnych treningach oraz łatwo jest je wyczyścić. Takie buty do gry w piłkę nożną  charakteryzują się również lekkością, dzięki której można osiągnąć znacznie lepsze wyniki.

Buty do piłki nożnej muszą mieć również dopasowaną do powierzchni, na której będą się odbywać treningi, podeszwę. Szeroki wybór tego typu asortymentu zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, posiada sklep internetowy Sport Club z Chojnic. Jak je dobrać pod kątem planowanych treningów?

Buty na halę

Buty halowe do piłki nożnej, czyli tzw. halówki oznaczone są literami „IC”, „IN” lub „CT”. Już na pierwszy rzut oka widać, że ich podeszwa jest płaska i wykonana z zapewniającej przyczepność do podłoża gumy. Dzięki niej można uniknąć poślizgnięć, a tym samym niebezpiecznych dla zdrowia kontuzji.

Ważne jest, by podeszwa w środkowej części wypełniona była pianką amortyzującą. Zapewnia ona sprężystość podczas biegu. Pozwala również utrzymać równowagę i zmniejszyć obciążenie podczas intensywnego ruchu.

Co ciekawe, przy doborze halówek do piłki nożnej, należy zwrócić uwagę także na… kolor podeszwy. W kontakcie ze sztuczną nawierzchnią sali buty mogą zostawiać nieestetyczne, czarne ślady. Aby temu zapobiec, należy kupić obuwie z jasną podeszwą lub zainwestować w takie z systemem „non-marking”, chroniącym przed tym efektem.

Buty na murawę

Naturalna trawa to duże wyzwanie dla piłkarza. Nawierzchnia zmienia się w zależności od pogody, temperatury i pory roku. Nie jest w pełni stabilna i może ulec niszczeniu w trakcie gry. Z tych powodów tak  ważne jest dobranie idealnych korków do piłki nożnej.

Buty na tego typu nawierzchnię, potocznie zwane korkami, różnią się od siebie między innymi sposobem mocowania długich wypustek. Mogą być one przytwierdzone na stałe, jak w butach typu lanki. Polecane są na każdą trawiastą nawierzchnię, również dla dzieci. Oznaczone są symbolem „FG”.

Druga technologia to metalowe wypustki, które można samodzielnie wkręcać. Obuwie z tym systemem to profesjonalne „wkrętówki”, oznaczone literami „SG”. Ze względów bezpieczeństwa nie stosuje się ich wśród zawodników z drużyn dziecięcych.

Oba typy korków do grania w piłkę różnią się od siebie przede wszystkim ceną, ale też poziomem przyczepności. Im bardziej zaawansowane treningi i im wyższe oczekiwania, tym bardziej profesjonalne buty będą potrzebne.

Buty na orlik

Buty sportowe do piłki nożnej na orliki – tzw. turfy – to kolejny rodzaj obuwia sportowego. Boiska tego typu wyróżnia nawierzchnia ze sztucznej trawy lub tartanu (tworzywa poliuretanowego). Wymagają one więc innego rodzaju podeszwy, niż dwa poprzednie przypadki. Oznaczone są literami „HG”, „TF/TT” lub „AG”.

W przypadku tartanu profesjonalne halówki powinny być wystarczające. To boisko wymaga płaskiej, stabilnej podeszwy, która zapewnia amortyzację i stabilizację. Inaczej sprawa ma się ze sztuczną murawą. Na nią nie nadają się ani buty halowe, ani korki.

Buty do piłki nożnej – turfy – są idealne na sztuczną trawę, ale też np. suchą naturalną murawę czy nawierzchnię zmrożoną. Na podeszwie znajdują się krótkie wypustki o gęstym rozmieszczeniu. Dzięki nim ciężar ciała rozkłada się równomiernie, przy zachowaniu bezpieczeństwa przed poślizgnięciem się. Mimo dobrej przyczepności stopa jest odciążona i zmniejsza się ryzyko urazu. W każdym przypadku wybór obuwia jest kluczowy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i poprawić wyniki.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię